Szumiąca lampa led – dlaczego tak się dzieje i czy mogę coś z tym zrobić?

Co poniektóre lampy led nie tylko wytwarzają światło w trakcie pracy, ale także aktywują hałas. Hałas ma prawo być różny oraz różni ludzie w wielu przypadkach opisują go w następujący sposób:
 
brzęczenie
świstanie
warkotanie
szum
 
Takie oddźwięki w wypadku niedawno zakupionej lampy led nieraz powodują zdziwienie oraz irytację. Szczególnie brzęczenie o najwyższej częstotliwości, jakie jest często postrzegane jako szum w uszach, zwłaszcza przez osoby młodsze może być frustrujące. Brzęczenie najczęściej występuje przy częstotliwości 120 Hz, tj. dwa razy większej niż częstotliwość sieci. Mimo to nawet cichy szum może być wybitnie irytujący, na przykład, kiedy mowa o oświetleniu salonu bądź też w przypadku lampy umiejscowionej nad stołem sypialni.
 
Czy takie oddźwięki oznaczają, że lampa led jest uszkodzona?

W znacznej większości przypadków odgłosy, takie jak brzęczenie lub też buczenie, nie oznaczają usterki. Efekt może posiadać przeróżne przyczyny i jest wywoływany przez pewne warunki.
Okazuje się również, że pomimo iż hałas ma prawo wystąpić we wszystkich lampach led – to dużo częściej zdarza się taka sytuacja, jeżeli chodzi o produkty niemarkowe. Co na pewno wynika z oszczędności kosztów podczas produkcji.
Czy mogą wystąpić szkody?
Nawet jeśli szum i gwizdy wydają się z początku ekscentryczne, w większości wypadków nie mają one wpływu na działanie lamp. Oznacza to też, że nie trzeba wyczekiwać krótszej żywotności diod led, bez względu na to, czy chodzi o lampy sufitowe, podłogowe, lub inne.
 
Bucząca lampa led: powody i działania naprawcze
Główną przyczynę hałasu można z reguły odkryć w sterowniku lampy. Z lampami LED wbudowana jest elektronika regulatora, na przykład w wypadku sufitowych lamp LED sterownik na ogół znajduje się w podstawie. Ta elektronika składa się z kilku elementów, a jednym z nich jest zasilacz impulsowy generujący napięcie robocze oraz tutaj może leżeć przyczyna. Jedynie zamiana na inny model lampy tego samego fabrykanta czy też co nawet innego producenta ma sens oraz obiecuje ciszę. Należałoby także zgłosić się do producenta o zwrot kosztów.